Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
HISTÓRIA
Bola raz jedna malebná krajina - Slovensko sa zvala. V nej malé mestečko Šaľa. A tá Šaľa Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského mala.
Do tohto mestečka detičky sa schádzať začali, aby si rozprávali, čo dobré je a čo zlé, koľko hrdinov poznajú, ako princov, chudobných synčekov, hlupáčikov, popolvárov a sedemhlavých drakov prekonávať majú. Stále vedia na pamäti mať, ako sa majú k rodičom, súrodencom, priateľom, zvieratkám a veciam okolo v pravú chvíľu správne zachovať, na dospelých sa hrať...
Vo svojich hlavičkách chcú podľa svojich predstáv celý sve tpretvárať... Detsky túžiť po činorodosti, väčšej láske, po krajšom porozumení, po šťastí, po odhaľovaní krívd a utrpení, aby sa im rozprávka či povesť tou "živou vodou" mohli stať.
Týmto všetkým budú vzývať skvosty našich starých otcov, materí, aby sa zas utvrdila láska k vlasti, domovine, k tomu peknému, čo v nás tleje, až neraz sa duša v rozprávke rozochveje...
S touto myšlienkou a spevom k srdcu sme sa zišli, aby sme zas nad tým bohatstvom pookriali a vedno s našimi súrodencami a ostatnými vospolok radosť mali. Nuž teda, VITAJTE V ŠALI!
Naša žiačka Nina Hurná sa v tomto školskom roku zúčastnila súťaže Šaliansky Maťko.
Vianočný deň posledný deň pred prázdninami sme si všetci v škole príjemne užili. Spoločná výroba darčekov, spoločný slávnostný obed a nechýbali aj darčeky pod stromčekom. Príjemné prežitie vianočných sviatkov v kruhu rodiny.
Každý rok naše deti navštívi Mikuláš. Sviatok sv. Mikuláša je u nás veľmi obľúbený, deti sa v tento deň tešia na obdarovanie sladkosťami a rôznymi drobnosťami. Doma je zvykom očistiť si topánky, dať ich večer do obloka a ráno si v nich nájsť milé prekvapenie.
Zbierka ,,Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok” sa už stala milou vianočnou tradíciou. Už piaty rok sa ľudia na celom Slovensku spájajú, aby potešili neznámeho seniora žijúceho v domove sociálnych služieb. Každoročne sa do tejto zbierky zapájame aj my. Ani tento rok nebol výnimkou. Všetkým zapojeným zo srdca ďakujeme!
Aj tento rok sme už stihli napísať Ježiškovi. Tak sme sa poponáhľali, aby sme to stihli do Vianoc! Ježiškovi sme poslali pohľadnicu a listy s našimi tajnými želaniami, pozdravmi či príbehmi.
Už aj malý žiak vie, čo je to nebezpečenstvo, pravidlá, slušnosť, disciplína alebo ako sa má zachovať pri stretnutí s cudzími ľuďmi. Ako týmto termínom rozumejú žiaci a čo si pod nimi predstavujú? O tomto nám porozprával pán policajt J.H. Spolu s ujom policajtom sme riešili rôzne modelové situácie, hľadali riešenia a postupy. Vysvetľoval nám, čo dostane človek za prekročenie rýchlosti, nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky – trest – pokutu. Aj v škole alebo doma za porušenie pravidiel nás nikto nebude chváliť.
Dňa 21.11. sme navštívili kino vo Vranove nad Topľou. Premietaný film ČIAPKA bol dojímavý a veľmi poučný pre výchovu detí.
Naša ZŠ sa zapojila do výzvy Ponožkový október, ktorej cieľom je vyzbierať čo najviac NOVÝCH PONOŽIEK ľubovoľných farieb a veľkostí pre ľudí bez domova. Aj jediným párom dokážete vyčariť úsmev či ochrániť. Pomôžme, keď môžeme a spravme dobrý skutok, ktorý nás nestojí vôbec veľa námahy.
Jablko sa na Slovensku stalo aj iným symbolom - boja proti rakovine a inšpiráciou zdravého životného štýlu. My sme deň jablka oslávili - Jabĺčkovou knihou. Žiaci pracovali vo dvojiciach. Jeden žiak písal príbeh o jabĺčku a druhý žiak ilustroval. Žiaci vytvorili nádhernú knihu.
Zväčša dedinčania alebo obyvatelia vidieka žili veľmi jednoduchý život v súlade s prírodou a podľa toho sa venovali aj rôznym povolaniam, napríklad roľníctvu, remeselníctvu, poľnohospodárstvu, chovateľstvu atď. Najmä poľnohospodári boli hlboko spätí s dedičstvom, kultúrou a zvykmi na dedine, kedže tvrdo pracovali počas štyroch ročných období. Vedeli by ste si predstaviť zarábať si na živobytie takouto krásnou, ale i náročnou prácou? Naši žiaci dnes prežili pravý dedinský deň. Počas projektového dňa sme mali možnosť vyskúšať remeslá, ochutnať tradičné slovenské pochúťky a počuť tie najkrajšie zážitky z rozprávania starých mám. Ďakujeme vám za prijatie. Odchádzali sme nadšení a obohatení.
Kniha nám ponúka omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť. Pri čítaní knihy sa mnohokrát dozvieme niečo nové, čo sme doteraz nevedeli. Rôznymi zábavnými formami práce s knihou podporili dobrý a trvalý vzťah ku knihe a knižnici aj žiaci I. ročníka. Naši prváci boli pasovaní za členov obecnej knižnice.
Babka, babka, babulienka,
ty si ako moja druhá mamulienka.
V práci si ty stále,
veľa vedomostí máš v hlave.
Mám rád tvoje halušky,
pirohy aj zákusky.
Poď už babi do dôchodku,
každý deň mi urobíš dobrôtku.
Ja ti veľa pomôžem,
dám ti božtek na líčko,
nech ti slúži zdravíčko.
Na duševné zdravie sa v našej spoločnosti často zabúda. Pripomienkou nám je 10. október. Tento deň je vyhlásený za svetový deň duševného zdravia. My sme ale neostali len pri jednom dni. Celý prvý októbrový týždeň sme sa so žiakmi rozprávali o duševnom zdraví. Psychickú pohodu potrebujeme všetci doma aj v škole. A preto sme si tento týždeň spríjemnili farbami.
Mesiac október by mal byť pre nás všetkých aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. Úcta k starším? Čo tento pojem vlastne znamená? Stačí starším ľuďom slušne pozdraviť, byť k nim úctiví? Iste áno. Možno máte osamelého suseda, ktorý sa nemá s kým porozprávať. Keď to situácia dovolí, skúste ho navštíviť alebo len tak osloviť na ulici, ako sa má....
Žiaci spolu s rodičmi vyrábali krásne dekorácie. Hlavnou dekoráciou boli šípky. Takéto krásne výrobky nenájdete ani v obchode. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.
Aj v školskom roku 2022/2023 sme oslavovali v škole Európsky deň jazykov. Na hodinách anglického a slovenského jazyka sa žiaci venovali jazykovým aktivitám - priraďovali frázy (dobrý deň, ďakujem, ľúbim ťa, dovidenia), hádali národné hymny, mladší vyrábali pexesá....